واکسن کرونا مجوز گرفته است؟

واکسن کووید۱۹ مجوز گرفته و به مدت شش ماه ایمنی ایجاد می‌کند اما تجارت جهانی توزیع آن را کُند کرده است.

بانگ اقتصاد، رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست مقدماتی دومین کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح، بر نقش و مسئولیت دانشمندان در توسعه گفتمان صلح و دوستی تاکید کرد و اظهار داشت: بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت دنیا در معرض خطر بسیار بالای ابتلا به بیماری کووید19 هستند و 350 میلیون نفر نیز در صورت ابتلا نیاز به بستری شدن دارند.

وی افزود: ابتلا به بیماری‌های شایع مثل دیابت و ناراحتی‌های قلبی عروقی، خطر شدت علائم کووید 19 را در صورت ابتلا شدن افزایش می‌دهد.

ملک‌زاده ادامه داد: تحلیل داده‌های 188 کشور نشان می‌دهد که بیش از 20 درصد جمعیت دنیا حداقل یک بیماری زمینه‌ای دارند که خطر شدت بیماری کووید19 را افزایش می‌دهد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان کرد: طبق تخمین محققان، حدود 350 میلیون نفر که برخی از آنها فاقد بیماری زمینه‌ای هستند، در صورت آلودگی به ویروس کووید 19 نیازمند بستری شدن در بیمارستان دارند.

ملک‌زاده اضافه کرد: تا خرداد سال 1400 جهان با پاندمی ویروس کرونا روبه‌رو است، ویروس همچنان به آرامی منتشر می‌شود و کنترل رفت و آمدها، گاه به گاه عادی شده است.

وی در ادامه افزود: واکسن کووید 19 مجوز گرفته و به مدت شش ماه ایمنی ایجاد می‌کند اما تجارت جهانی توزیع آن را کُند کرده است همچنین حدود 250 میلیون نفر در سرتاسر دنیا به این ویروس آلوده شده‌اند و یک و 75 صدم میلیون نفر آنها جان خود را از دست داده‌اند.

ملک‌زاده با بیان اینکه این پاندمی، ششمین پاندمی در تاریخ بشر است که 19 میلیون مبتلا و 800 هزار مرگ را تاکنون به دنبال داشته است، گفت: ما کارهای بسیاری انجام داده‌ایم، اما هنوز جاده طولانی و راه سختی را در پیش رو داریم؛ ما زندانی پاندمی نیستیم، آینده در دستان ماست.

وی گفت: پاندمی کووید19 نشان داد که سلامت پاداش توسعه نیست، بلکه زیرساختی برای پایداری جوامع، اقتصاد و سیاست است و تک تک ما می توانیم منشاء تغییر باشیم.
خشونت و جنگ مهم‌ترین عامل اجتماعی آسیب‌رساننده به سلامت

علیرضا صالحی دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح نیز در این نشست مقدماتی خشونت و جنگ را مهم‌ترین عامل اجتماعی آسیب‌رساننده به سلامت جسمانی، سلامت روانی و سلامت اجتماعی اعلام کرد و گفت: بشریت امروز بیش از هر زمان دیگر به توسعه و تقویت گفتمان صلح و دوستی و پرهیز از خشونت‌ نیازمند است.

وی با اشاره به اهمیت پیشگیری و مقابله با جنگ‌ها و خشونت‌ها افزود: سازمان ملل متحد در سال 1981، روز 21 سپتامبر مصادف با 30 شهریورماه  را روز جهانی صلح نامگذاری کرده تا زمینه‌ساز طراحی و اجرای برنامه‌هایی برای توسعه صلح و دوستی میان ملت‌ها و پرهیز از خشونت و جنگ شود.

دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح با بیان اینکه نخستین کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز و معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت آبان 97 برگزار شد، بیان کرد: این برنامه مورد استقبال جامعه علمی و اندیشمندان داخلی و خارجی قرار گرفت و مجموعه مقالات آن در ویژه نامه ژورنال بین‌المللی آرشیو پزشکی ایران منتشر شد.

صالحی افزود: دومین کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح در راستای تقویت و تثبیت این حرکت ارزنده علمی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی و در پاسخ به نیازهای مهم بشری در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت در آبان ماه امسال به صورت ویدئو کنفرانس در شهر شیراز مهد دوستی و صلح برگزار می‌شود.
باید منادی صلح و عدالت  و نوع دوستی باشیم

عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس نیز در این نشست با اشاره به شرایط غیرانسانی در کشورهای یمن، فلسطین، عراق و افغانستان  گفت: مردم در این سرزمین‌ها به سبب داشتن آرمان‌های ارزشمندی همچون استقلال و آزادی‌خواهی مورد شدیدترین تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته‌اند و حتی اجازه ورود دارو را ندارند.

وی با بیان اینکه شیراز همواره شهر علما و فلاسفه و ادیبان بوده است، گفت: تاسی به افکار صلح‌طلبی و دین رحمانی اسلام از دیگر ویژگی‌های مردم شیراز است.

به گزارش تسنیم، رحیمی با بیان اینکه باید منادی صلح و عدالت  و نوع دوستی باشیم، افزود: نیازمندی‌های درمانی بشر در سایه صلح تامین می‌شود و این هدف انسانی با همکاری همه نهادها دست یافتنی است.